GIRLS
TUESDAY, March 10
1A: @Bernalillo HS — (1) Logan (23-4) vs. (8) Tatum (20-9), 11:30 a.m.
(5) Roy/Musquero (22-4) vs. (4) Pine Hill (21-7), 6:30 p.m.
(3) Fort Sumner (20-9) vs. (11) Clovis Christian (16-12), 8 a.m.
(2) Melrose (24-2) vs. (7) To’hajiilee (20-8), 3 p.m.
2A: @Santa Ana Star Center — (1) Penasco (27-2) vs. (9) Rehoboth Christian (18-10), 11:30 a.m.
(4) Lordsburg (22-6) vs. (5) Magdalena (22-6), 8 a.m.
(3) Newcomb (24-4) vs. (11) Clayton (16-15), 3 p.m.
(2) Mescalero Apache (24-3) vs. (7) Pecos (21-6), 6:30 p.m.
3A: @Santa Ana Star Center — (1) Navajo Prep (24-2) vs. (9) Tucumcari (17-11), 4:45 p.m.
(4) West Las Vegas (20-8) vs. (5) Hatch Valley (22-5), 1:15 p.m.
(3) Tohachi (22-5) vs. (6) Santa Fe Indian School (21-7), 8:15 p.m.
(2) Tularosa (22-4) vs. (10) Robertson (14-14), 9:45 a.m.
4A: @Dreamstyle Arena — (1) Los Lunas (23-4) vs. (9) Bloomfield (15-13), 3 p.m.
(4) HIghland (19-7) vs. (5) Pojoaque Valley (21-8), 11:30 a.m.
(3) Portales (21-8) vs. (6) Bernalillo (21-6), 8 a.m.
(2) Kirtland Central (22-5) vs. (10) Gallup (19-9), 6:30 p.m.
5A: @Dreamstyle Arena — (1) Hobbs (25-1) vs. (8) Carlsbad (22-6), 1:15 p.m.
(4) La Cueva (25-2) vs. (5) Mayfield (22-6), 4:45 p.m.
(3) Volcano Vista (24-2) vs. (6) Centennial (24-3), 9:45 a.m.
(2) Piedra Vista (26-3) vs. (10) Farmington (18-10), 8:15 p.m.
BOYS
1A: @Bernalillo HS — (1) Melrose (26-1) vs. (9) Quemando (20-8), 4:45 p.m.
(6) Springer (22-5) vs. (10) Cimarron (16-10), 8:15 p.m.
(3) Tatum (21-7) vs. (6) Fort Sumner (16-12), 9:45 a.m.
(2) Maxwell (23-4) vs. (7) Elida (22-7), 1:15 p.m.
2A: @Santa Ana Star Center — (1) Pecos (26-1) vs. (9) Rehoboth Christian (13-7), 6:30 p.m.
(4) Menau (18-9) vs. (5) Newcomb (21-8), 3 p.m.
(3) Santa Rosa (20-8) vs. (6) Jal (18-9), 8 a.m.
(2) Magdalena (26-0) vs. (7) Texico (15-9), 11:30 a.m.
3A: @Santa Ana Star Center — (1) Sandia Prep (20-8) vs. (9) Cobre (18-10), 9:45 a.m.
(4) Robertson (22-7) vs. (5) West Las Vegas (19-9), 8:15 p.m.
(3) Bosque Charter (22-4) vs. (6) St. Michael’s (19-10), 1:15 p.m.
(2) Hot Springs (26-3) vs. (10) NMMI (14-8), 4:45 p.m.
4A: @Dreamstyle Arena — (1) Valley (19-13) vs. (9) Valencia (16-14), 3 p.m.
(4) Artesia (16-15) vs. (5) Hope Christian (21-10), 8 a.m.
(3) Highland (16-12) vs. (11) Del Norte (17-15), 11:30 a.m.
(2) Gallup (25-7) vs. (7) Espanola Valley (18-11), 6:30 p.m.
5A: @Dreamstyle Arena — (1) Las Cruces (30-1) vs. (8) Clovis (21-10), 9:45 a.m.
(4) Onate (20-12) vs. (12) Volcano Vista (24-6), 4:45 p.m.
(3) Santa Fe High School (23-5) vs. (6) Cleveland (27-5), 8:15 p.m.
(2) Capital (26-4) vs. (10) Eldorado (22-8), 1:15 p.m.